Zapomeňte na školní hodnocení – Jazyk se dokáže naučit každý i bez biflování

K čemu? Proč?

Co znamená školní známka? Dle mého názoru to nevypovídá určitě nic dlouhodobého a už vůbec to neměří schopnost člověka, jak si s daným tématem poradí dál v životě.

Známkami a hodnocením se lidé stresují a zbytečně tak i snižují své sebevědomí. Známka anebo rozřazení do tabulek je štěstí, ve kterém hraje roli několik věcí, a to např. momentální životní nasazení, zdraví, styl testu, rozpoložení, atd.

Někdo má ty schopnosti nadrtit se cokoliv a pak testy proplouvá hladce jako ryba ve vodě. Dle testů se může zdát, že je to schopný člověk, ale tolikrát se v praxi ukázalo, že své znalosti vůbec není schopný aplikovat v životě.

K čemu jsou pak ty dobré známky?

Možná tak na chlubení.

Známkování v předmětech cizích jazyků bych zcela zrušila. Je to velice neobjektivní názor jednotlivce. Třeba zkoušející má úplně jiný systém myšlení a věty, z kterých je zrovna testován mu vůbec nesedí.

Proč být zkoušen z nějakého papouškování? Také velice záleží na tom, jak se zrovna student v daný okamžik cítí.

Kolikrát dle testů, horší student, je schopen vyřídit a zorganizovat v cizím jazyce mnohem víc, než ti nadupaní gramatikou a jedničkáři. Mám vyzkoušeno, že ti co nejsou, tak nadupaní a spoléhají i na své jiné vlohy, tak si vystačí i s tím málem, které znají. Ano, nadělají spoustu chyb, gramaticky nemluví podle pravidel.

Ale co je důležité, ONI MLUVÍ. Je jedno jak, ALE MLUVÍ a nejlepší na tom je, že to stačí. Domluví se.

V cizím jazyce je nejdůležitější nebát se. Nebát se, že se udělají chyby. Chyby dělá každý, je to normální lidské. Je lepší udělat chyby a zasmát se tomu než sedět, být zticha a přemýšlet nad jednou větou, zda je gramaticky správně, či nikoliv.

Chybami se člověk učí a to se mně potvrdilo v mnoha případech. To slovíčko, které si člověk nemůže nikdy zapamatovat a najednou se nechtěně stane předmětem trapasu – tak pak si ho člověk pamatuje, už dá se říct, napořád.

Jakýkoliv jazyk a dorozumět se je nejlepší naučit se v běžném životě. Takže cizí jazyk se nejlépe naučíme mluvením a ne drcením se pouček z knížek. Je lepší umět méně a mluvit, než mít spoustu pojmů v hlavě a nikdy je nepoužít a jen se chlubit dobrými známkami na papíře. Tím se nikdy nikdo nedomluvil.

V dnešní době je i spoustu možností jak procvičovat jazyk online, jako je například https://cs.duolingo.com/ , existuje i aplikace zdarma na telefon, ale tam není žádný osobní kontakt. Proto díky této skupině vznikají i živá setkání https://www.facebook.com/PragueEnglishMeeting/ . Ano, je to většinou v Praze, ale myslím, že by nikdo nebyl proti, kdyby si nějaká událost odehrála i mimo hlavní město.

A víte, která stránka je podle mého založená na úplně super konceptu? Tato https://www.facebook.com/BlaBlaCZechia/?epa=SEARCH_BOX , můžete tak poznat spoustu expatů tady u nás v ČR a ještě k tomu parádně procvičit nejen angličtinu :-). A pokud vycestujete a budete zrovna v jiném městě, můžete využít i https://www.facebook.com/BlaBlaLanguageExchange/?epa=SEARCH_BOX

Dejte vědět, pokud některé stránky využijete, ráda si poslechnu vaše zkušenosti.

Takových příležitostí je spoustu při vyhledávání EXPATS stránek. V Čechách je veliká komunita cizinců, kteří stále rádi vymýšlejí různá dobrodružství.

Další zajímavou stránkou, kde se dá procvičit angličtina je https://www.umimeanglicky.cz/ .

Velice zajímavá mě přijde tato stránka, učení formou hry https://www.anglictina-bez-biflovani.cz/anglicke-hry , můžete si hry zkusit s kamarády, které jsou na stejné vlně jako vy a zkusit nějaké hry, které vaši angličtinu parádně rozhýbou.

Představování situací a vyjmenovávání slovíček na danou situaci byl hlavně mojí největší motivací před prvním odjezdem do ciziny.

Dané hry jsou popsány většinou pro více lidí, pokud se vám nebude dařit nikoho k sobě sehnat, doporučuji si to zkusit i samotné, stačí jen trochu improvizovat. Nemusíte být soutěživý, stačí představivost a určitě si k sobě vezměte slovník. Napadne vás spoustu slovíček, která zjistíte, že byste moc v danou chvíli potřebovali vědět a neznáte je. Je dobré nic neodkládat a do slovníku ihned nahlédnout – dokud máte živou představu o určité situaci.

vyrazíte do zahraničí solo a po pár dnech už máte nové parťáky z celého světa 🙂

Jak už jsem ale řekla, v dnešní době těch možností, jak se rozmluvit je spousty a stačí toho všeho pouze a jenom využít. Nebo můžete rovnou využít mé služby, které nabízím zde anebo mě přímo kontaktovat https://lucie-sukova.cz/zazitkova-anglictina-s-lucy/

Nebát se a vykročit do světa. Hlavně se nenechat zastrašit známkováním anebo nějakým rozřazením do skupin dle tabulek. Nic to o vašich schopnostech dorozumět se neznamená.

Dle mého názoru, každý začátečník v cizím jazyce je jako malé dítě. Malé dítě také nejdříve začíná odposloucháním, opakováním a rozuměním pokynů a až za několik let přijde na řadu gramatika. Tento systém je stejný u každého, i u dospělého. Proto nechápu, proč se na školách motá hlava dětem komplikovanou gramatikou.

Na co?

Myslím, že je mnohem důležitější posilovat sebedůvěru, kreativitu a odhodlanost mluvit.

Kolikrát mi studenti říkají, že rozumí, co jim říkám, ale že neumí odpovědět. No to je jasné, protože nemají dostatečně příležitostí použít to, co už několikrát slyšeli. Do toho jsou tam ještě zamotaní v těch všech možných gramatických jevech, o kterých kdy slyšeli. Jsou tak vyděšení, co najednou mají použit, že raději nepoužijí nic.

Doufám, že jsem vás alespoň trochu rozproudila a nakopla. Držím vám palce a budu ráda, když mně písnete nějaké vaše zkušenosti a zážitky.

Vaše Lucy

lucie sukova
Cestování, angličtina a poznávání nových lidí velmi obohatilo můj osobní rozvoj, pohled i růst; díky tomu jsem poznala samu sebe v nesčíslných situacích a mohu sebe označit za nejlepšího přítele, proto bych se chtěla podělit o mou zajímavou cestu a rozšířit tím i vaše obzory; nebát se pustit se do nových výzev a nebát se mluvit - hlavně neusnout na vavřínech a pořád jít dál. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.