Zapomeňte na školní hodnocení – Jazyk se dokáže naučit každý i bez biflování

K čemu? Proč?

PROČ SE STRESOVAT?

Co znamená školní známka? Dle mého názoru to nevypovídá určitě nic dlouhodobého a už vůbec to neměří schopnost člověka, jak si s daným tématem poradí dál v životě.

Známkami a hodnocením se lidé stresují a zbytečně tak i snižují své sebevědomí. Známka anebo rozřazení do tabulek je štěstí, ve kterém hraje roli několik věcí, a to např. momentální životní nasazení, zdraví, styl testu, rozpoložení, atd.

Někdo má ty schopnosti nadrtit se cokoliv a pak testy proplouvá hladce jako ryba ve vodě. Dle testů se může zdát, že je to schopný člověk, ale tolikrát se v praxi ukázalo, že své znalosti vůbec není schopný aplikovat v životě.

K čemu jsou pak ty dobré známky?

Možná tak na chlubení.

Známkování v předmětech cizích jazyků bych zcela zrušila. Je to velice neobjektivní názor jednotlivce. Třeba zkoušející má úplně jiný systém myšlení a věty, z kterých je zrovna testován mu vůbec nesedí.

Proč být zkoušen z nějakého papouškování? Také velice záleží na tom, jak se zrovna student v daný okamžik cítí.

Kolikrát dle testů, horší student, je schopen vyřídit a zorganizovat v cizím jazyce mnohem víc, než ti nadupaní gramatikou a jedničkáři. Mám vyzkoušeno, že ti co nejsou, tak nadupaní a spoléhají i na své jiné vlohy, tak si vystačí i s tím málem, které znají. Ano, nadělají spoustu chyb, gramaticky nemluví podle pravidel.

Ale co je důležité, ONI MLUVÍ. Je jedno jak, ALE MLUVÍ a nejlepší na tom je, že to stačí. Domluví se.

V cizím jazyce je nejdůležitější nebát se. Nebát se, že se udělají chyby. Chyby dělá každý, je to normální lidské. Je lepší udělat chyby a zasmát se tomu než sedět, být zticha a přemýšlet nad jednou větou, zda je gramaticky správně, či nikoliv.

Chybami se člověk učí a to se mně potvrdilo v mnoha případech. To slovíčko, které si člověk nemůže nikdy zapamatovat a najednou se nechtěně stane předmětem trapasu – tak pak si ho člověk pamatuje, už dá se říct, napořád.

Jakýkoliv jazyk a dorozumět se je nejlepší naučit se v běžném životě. Takže cizí jazyk se nejlépe naučíme mluvením a ne drcením se pouček z knížek. Je lepší umět méně a mluvit, než mít spoustu pojmů v hlavě a nikdy je nepoužít a jen se chlubit dobrými známkami na papíře. Tím se nikdy nikdo nedomluvil.

NEBOJTE SE A LEŤTE …

Ano, někteří můžou říct, že bydlí na malém městě, a že se na žádné běžné konverzace s cizincem nedostanou. Ale v dnešní době už je tolika možností. Už od střední školy si člověk může zařídit výměnné pobyty. Na Vysoké škole je prima určitě využít program Erasmus. Co já bych za to tenkrát dala. Ale jsou i jiné možnosti přímo z Čech, jak se sejít s cizinci a tím tak proklepnout své znalosti.

Jedna ze skvělých webových stránek bývala www.TravBuddy.com – bohužel jsem se dozvěděla, že minulý rok ji skončili. Hodně často jsem ji tenkrát využívala při cestování a získávání informací a zkušeností jiných cestovatelů – s pár jsem se dokonce i sešla nad kávou a hovořili jsme o cestování.

Sice TravBuddy už není, ale mám dobrou zprávu, existuje https://redplanet.travel/ což je něco velice podobného. Můžete tam vkládat dotazy, seznamovat se, hledat letenky a cestovní inspiraci. Pro lepší komunikaci je lepší založit si profil. Pro prozkoumávání této stránky už je potřeba nějaké ty znalosti angličtiny mít.

Úplně suprová stránka je https://www.couchsurfing.com/ , ale tu už určitě většina z vás zná. Můžete tak poznat celou komunitu odvážných cestovatelů z různých koutů země. Někteří hledají vzájemné ubytování a někteří budou rádi, když se alespoň setkáte a popovídáte si.

Já jsem například využila této stránky, když jsem jela do Norska za kamarádkou, kterou jsem poznala v USA. Tenkrát jsem potřebovala přespat pouze jednu noc, než mi jel vlak do města mé kamarádky.

Musím říct, že to byl zvláštní pocit, spala jsem tenkrát u chlapa a cestovala jsem sama – nikdo jiný v té oblasti nic nenabízel. Přivezla jsem mu Becherovku a nějaké čokolády na oplátku jeho pohostinnosti. Byl velice milý a přátelský. Dokonce si stál za tím, že zaplatí večeři „Chinese take away“. Cítila jsem se trapně, ale nedal si to vymluvit.

Večer jsme výborně popovídali o Norsku, o lidech, zasmáli se a druhý den ráno mě odvezl na vlak. Velice milá zkušenost a protože to byla tenkrát moje první, bála jsem se a celou noc pořádně nespala.

Stejně ve mně byly obavy, co když je to zločinec..haha. Dala jsem si tedy, pro klid v duši, alespoň pod kliku můj kufřík, abych slyšela, když by někdo šel do pokoje, kde jsem spala. Nikdo tam nešel, nic se nestalo a pouze mně zůstala milá zkušenost, kterou vřele každému doporučuji.

VŽDY SE NAJDOU PARŤÁCI

Cestování solo může někdy být osamělé. Proto kolikrát, i když je to větší zodpovědnost, tak raději cestuju i třeba s mamkou, protože člověk může své zážitky okamžitě sdílet s někým blízkým.

Já jsem ráda sama, mám ráda svůj prostor, ale na druhou stranu se ráda dělím o své dojmy. Většinou cestuju ráda sama, ale za někým – např. navštívit nějakou kamarádku, kterou jsem potkala někde jinde na cestách. Kamarádi z cest jsou velice inspirativní.

V jiném případě, kdy ráda cestuju solo je, když mám nějaký daný cíl. Takže vyrazím sama, mám svůj prostor, svůj pokoj, ale mám předem daný program – nejlépe jazykový kurz, vzdělávací, relaxační – cokoliv, kde zase budu v kruhu jiných inspirativních lidí, které zase nějakým způsobem obohatí tu moji cestu.

Pokud vyrazím opravdu úplně sama, bez žádného předem plánovaného programu, užívám si toho času a tím poznávám a užívám samu sebe, ale přeci jen člověk po delší době zasteskne po společnosti.

Proto využívání dnešních možností je super. Aplikací, FB skupin je v dnešní době tolik, že stačí před odjezdem trošku prozkoumat terén dané země a spojit se s dalšími cestovateli, které jsou na stejné vlně jako vy.

Takže, i když nakonec vyrazím sama, tak potom takový pokec u kafe s „domorodcem“ nebo procházka městem výlet určitě oživí a hlavně se vybudují nová přátelství.

Vždy je super poznávat nové lidi, je to inspirující a velice obohacující.
Další možností, ale už to nezaručuje úplný přímý kontakt na získávání přátelství, je https://www.airbnb.com/. Ale i tak se s angličtinou do kontaktu dostanete, určitě při prvním domlouvání dostupnosti a jiné věci, které vás o ubytování budou zajímat. Opravdu vřele doporučuji a vždy preferuji před hotelem.

V dnešní době je i spoustu možností jak procvičovat jazyk online, jako je například https://cs.duolingo.com/ , existuje i aplikace zdarma na telefon, ale tam není žádný osobní kontakt. Proto díky této skupině vznikají i živá setkání https://www.facebook.com/PragueEnglishMeeting/ . Ano, je to většinou v Praze, ale myslím, že by nikdo nebyl proti, kdyby si nějaká událost odehrála i mimo hlavní město.

A víte, která stránka je podle mého založená na úplně super konceptu? Tato https://www.facebook.com/BlaBlaCZechia/?epa=SEARCH_BOX , můžete tak poznat spoustu expatů tady u nás v ČR a ještě k tomu parádně procvičit nejen angličtinu :-). A pokud vycestujete a budete zrovna v jiném městě, můžete využít i https://www.facebook.com/BlaBlaLanguageExchange/?epa=SEARCH_BOX

Dejte vědět, pokud některé stránky využijete, ráda si poslechnu vaše zkušenosti.

Takových příležitostí je spoustu při vyhledávání EXPATS stránek. V Čechách je veliká komunita cizinců, kteří stále rádi vymýšlejí různá dobrodružství.

Další zajímavou stránkou, kde se dá procvičit angličtina je https://www.umimeanglicky.cz/ .

Velice zajímavá mě přijde tato stránka, učení formou hry https://www.anglictina-bez-biflovani.cz/anglicke-hry , můžete si hry zkusit s kamarády, které jsou na stejné vlně jako vy a zkusit nějaké hry, které vaši angličtinu parádně rozhýbou. Představování situací a vyjmenovávání slovíček na danou situaci byl hlavně mojí největší motivací před prvním odjezdem do ciziny.

Dané hry jsou popsány většinou pro více lidí, pokud se vám nebude dařit nikoho k sobě sehnat, doporučuji si to zkusit i samotné, stačí jen trochu improvizovat. Nemusíte být soutěživý, stačí představivost a určitě si k sobě vezměte slovník. Napadne vás spoustu slovíček, která zjistíte, že byste moc v danou chvíli potřebovali vědět a neznáte je. Je dobré nic neodkládat a do slovníku ihned nahlédnout – dokud máte živou představu o určité situaci.

Jak už jsem ale řekla, v dnešní době těch možností, jak se rozmluvit je spousty a stačí toho všeho pouze a jenom využít. Nebát se a vykročit do světa. Hlavně se nenechat zastrašit známkováním anebo nějakým rozřazením do skupin dle tabulek. Nic to o vašich schopnostech dorozumět se neznamená.

Dle mého názoru, každý začátečník v cizím jazyce je jako malé dítě. Malé dítě také nejdříve začíná odposloucháním, opakováním a rozuměním pokynů a až za několik let přijde na řadu gramatika. Tento systém je stejný u každého, i u dospělého. Proto nechápu, proč se na školách motá hlava dětem komplikovanou gramatikou.

Na co?

Myslím, že je mnohem důležitější posilovat sebedůvěru, kreativitu a odhodlanost mluvit. Vcelku často se stává, že člověk sebere tu odvahu, vycestuje z domova na delší dobu, ale už nezkouší mluvit se svým okolím – uzavře se. Nejen, že se stýská po domově, ale hlavně je tam pocit samoty. Vlastně nechce, spíš se bojí, poznávat nové lidi, získávat nová přátelství, prahne potom, co už zná, nechce se otevřít novému, protože hledá jistotu v tom, co už zná.

Spoustu lidí to vzdá a zkroušený se vrací zpět na rodnou hroudu. Věřte mi, jde pouze o ty těžké začátky. Je dobré vydržet, buďte trpělivý. Začátky nejsou nikde lehké, ale stojí za to vydržet. Nebojte se navazovat „small talks“ s cizími lidmi, být aktivní a vyhledávat lidi, které jsou na tom podobně jako vy.

Ať už se vydáte na cesty díky jazykovým kurzům, kterých je v dnešní době opravdu spoustu anebo na solo cestování, určitě bych ani nezatracovala online seznamky – určitě jste např. slyšeli o https://www.facebook.com/groups/spolucestovani/ – skvělé typy, a navíc zde můžete sehnat i cestovatelského parťáka. Ono cestování sám je fajn, ale někdy je dobré mít i toho parťáka, ono pořád fotit „selfíčka“ člověka někdy omrzí.

Pokud pouze hledáte inspiraci, doporučuji například https://www.facebook.com/HedvabnaStezka.cz/ .

Pokud zrovna nechcete utrácet peníze za jazykové kurzy a nevadí vám práce, můžete využít i sezóní práce v dané zemi anebo jet vypomáhat na farmu. Můžete vsadit na velmi znávou společnost https://www.pracovnipobyty.cz/specialni-akce/Farmy.html?gclid=EAIaIQobChMIkIyJreOg4QIVyed3Ch29Wg1ZEAAYASAAEgIQlPD_BwE .

Pokud vám jde pouze o zkušenost ze zahraničí a zkusit se trochu rozmluvit a nechcete do toho vkládat žádné finance, doporučuji pak např. dobrovolničení na farmě za ubytování a jídlo, více informací o tomto druhu cestování najdete např. zde https://travelbible.cz/dobrovolnictvi-na-farme/ https://www.voluntair.cz/.

Je potřeba se od těch známých jistot, které známé z domova trochu odpoutat. Vydat se na dobrodružství, otevřít se novým kulturám a hlavně se nebát mluvit, i když víme, že nasekáme spoustu chyb. Chyby nevadí, jsou vítaný a někdy dokonce roztomilý a směšný. Určitě není čeho se bát.

Kolikrát mi studenti říkají, že rozumí, co jim říkám, ale že neumí odpovědět. No to je jasné, protože nemají dostatečně příležitostí použít to, co už několikrát slyšeli. Do toho jsou tam ještě zamotaní v těch všech možných gramatických jevech, o kterých kdy slyšeli. Jsou tak vyděšení, co najednou mají použit, že raději nepoužijí nic.

vyrazíte do zahraničí solo a po pár dnech už máte nové parťáky z celého světa 🙂

Doufám, že jsem vás alespoň trochu rozproudila a nakopla. Držím vám palce a budu ráda, když mně písnete nějaké vaše zkušenosti a zážitky.

Vaše Lucy

lucie sukova
Cestování, angličtina a poznávání nových lidí velmi obohatilo můj osobní rozvoj, pohled i růst; díky tomu jsem poznala samu sebe v nesčíslných situacích a mohu sebe označit za nejlepšího přítele, proto bych se chtěla podělit o mou zajímavou cestu a rozšířit tím i vaše obzory; nebát se pustit se do nových výzev a nebát se mluvit - hlavně neusnout na vavřínech a pořád jít dál. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.