PAMPELIŠKA

Těch krásných, voňavých – obzvláště těch jarních květinek je opravdu hodně na výběr  – sama nevím, kterou bych vyhodnotila a vybrala jako tu nejkrásnější a nejvoňavější.

Tento rok jsem ten rozpuk jara vnímala obzvlášť intenzivně.  Jak jste to měli vy?

Já jsem byla a stále jsem přes ty všechny krásy a vůně nejvíc fascinovaná pampeliškou. Pampeliška, tak obyčejná a vcelku i zahradní plevel, každý ji máme pod nosem – dá se říct – celý rok, znám ji celý svůj život, ale tento rok mi došlo, jaká je v obyčejnosti velká krása.

Pampelišky jsou plné zdraví

Kdybych se měla rozhodnout, z jaké květiny bych chtěla mít vlastnosti, byla by to právě pampeliška.

  • ODOLNÁ
  • VYTRVALÁ
  • ZÁŘIVÁ, VESELÁ
  • PLNÁ VITAMÍNŮ, SÍLY A ZDRAVÍ
  • OBYČEJNĚ KRÁSNÁ PLNÁ RADOSTI

Pomáhá vším co má

Počínaje kořenem, který se může použít čerstvý, sušený na vaření anebo se luhuje do čajů  – o všech přínosech a blahodárnostech se snadno dozvíte na internetu či herbářích.

Listy plné síly a vitamínů, které jsou super do salátů, smoothie, či vařené s česnekem jako příloha třeba k masu.

Krásné, svítivě žluté květy na voňavý, pampeliškový med.

Je zábavná a krásná

Jejich svítivě žluté hlavičky projasňují a rozveselují. Po studené, vlezlé, šedivé zimě – právě pampeliška je jedna z prvních krasavic, která nám přináší světlo  a naději. Určitě si snadno najdete význam žluté barvy. Zde je jedno krátké a stručné.

“Žlutá barva má  povzbuzující a rozveselující účinek. Je symbolem moudrosti a vysoké inteligence. Podporuje myšlení, povzbuzuje nervy a oživuje paměť. Napomáhá uvolnění, svobodnému vývoji a komunikaci při navazování kontaktů.”

Myslím, že nemusíme utrácet stovky ani  tisíce – stačí dojít na louku a užít si tu žlutou krásu zdarma.

Jsou i zábavné – takové trhání pampelišek s dlouhými stonky, aby vznik krásný pampeliškový věneček. Schválně, přineste někomu smutnému jasnou kytici žlutých pampelišek nebo věneček  z nich upletený. Jak se bude tvářit? Vsadím se, že i pro smutného člověka bude těžké ubránit se úsměvu.

A co stonek? I ten má využití – je sním náramná legrace.

Pampeliška nejen, že rozdává zdraví a radost, ale také hodně zábavy a tím i přináši veselost do našich životů. Zkoušeli jste už dělat chobotnice anebo si jen tak zatroubit na stonek?

Chobotnice – super na soustředění, odreagování  a vyčištění hlavy.

Nejen, že to baví děti, protože to obnáší cachtání se ve vodě, ale je to super relaxace i pro dospělého.

Natrhat pampeliškové stonečky na tenké proužky a potom to ponořit do vody, aby se proužky zkroutily a poté malé chobotnice nechat plout a pozorovat.  Zkuste to.  Může se vám to zdát dětinské, ale ono být někdy zase dětmi je fajn. Naše mysl se suprově vyčistí a třeba nás při této tvorbě napadne i něco, což by při normálním shonu nemělo šanci ani projít.

Troubení

Letos jsem zkoušela se svými dětmi, ale byla to taková legrace, že jsem si zatroubila i sama na mé dlouhé procházce.

To byste viděli, jaký usměv se mi vyloudil na tváři, i když mi zrovna do smíchu nebylo.

Vezměte jen tak pro zkoušku kus pampeliškového stonku a foukněte. Zkuste to na různé stonky – je to zvláštní, ale každý má jiný tón, jiný zvuk, hloubku. Měla jsem úplný trubkový orchestr. Kdyby mi někdo pozoroval, tak si asi poklepe na čelo, ale já jsem se tam úplně smála sama sobě nahlas.

Najednou jsem měla pocit, že ten smutek, napětí a stres je o mnoho menší. Pampeliška mi opravdu přinesla do života radost a naději.

Pampeliška k růstu moc nepotřebuje, je velice odolná se silným kořenem a i z toho mála, co potřebuje k růstu je schopná léčit a rozdávat radost. Nepotřebuje žádné šlechtění a přitom je krásná - když kvete a zábavná , když odkvétá.

Řekla bych, že každému dítěti se rozzáří oči, když vidí bílé paraplíčkové koule. Honem utíkají, aby ji utrhly a mohly tu kouli co nejrychleji celou rozfoukat.

Pampeliška se nenechá odradit a je vytrvalá, i když ji ze záhonu vytrhneme – její kořen je tak odolný a hluboký, že nám tam po chvíli vyroste zase. Přesně tuto, ale i ty všechny ostatní bych chtěla mít i já – kdybych si mohla vybrat. Snažím se krůček po krůčku dojít k cíli díky životním zkušenostem.

K poznání, ale patří i životní cesta, kterou si vybereme. Díky životním zkušenostem se stáváme odolnými. Bez objevování, bez zážitků se nemůžeme stát pevnými a odolnými. Jak bychom mohli pomáhat druhým, kdybychom nepoznali ty pocity v krajních případech či nouzi? Když nás životní situace srazí k zemi, nemůžeme to vzdát. Buďme jako ta pampeliška – vyrosteme znova s ještě víc silným kořenem.

Čím silnější kořen budeme mít, tím si budeme jistější, pevnější a tím můžeme rozdávat radost i druhým. Víme, že jsme zvládli těžké chvíle (jako ta pampeliška, když roste v těžkých podmínkách těsně po zimě) – tím objevíme naše schopnosti a tím i pochopení a porozumění pro druhé.

Sama jsem si prošla (pampeliška), proto chci pomoci těm druhým, aby to měli jednodušší (pampeliška rozdává sílu, zdraví, odolnost, radost) - má porozumění pro druhé, protože si sama prošla těžkým růstem.

Chtěla bych být vytrvalá, odolná, neodbytná, ale zároveň být krásná bez šlechtění, svítit a rozdávat radost nejen ostatním, ale i sama sobě – zároveň být zdraví prospěšná – nebo alespoň o zdraví se co nejvíce zajímat.

Co vy, když se zamyslíte nad vlastnostmi  různých květin, jaký by byl váš výběr a proč?

Přeji vám krásné svítivé dny štěstí.

Vaše Lucy

lucie sukova
Cestování, angličtina a poznávání nových lidí velmi obohatilo můj osobní rozvoj, pohled i růst; díky tomu jsem poznala samu sebe v nesčíslných situacích a mohu sebe označit za nejlepšího přítele, proto bych se chtěla podělit o mou zajímavou cestu a rozšířit tím i vaše obzory; nebát se pustit se do nových výzev a nebát se mluvit - hlavně neusnout na vavřínech a pořád jít dál. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.